Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

 Hasta Olmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

 

HASTA OLMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

HASTA OLMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Mevsimlerin değişmesiyle birlikte grip gibi hastalıklar çoğalmaya başladı. Soğuk havaların bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla hasta olmanın çok daha kolay olduğunu dile getiren Balıkesirli diyetisyen Büşra Nur Kobak, bağışıklık sistemini güçlü hale getirmenin sırlarını paylaştı.

 

Havaların soğumasıyla birlikte düşen bağışıklık sistemi, bizi hasta olmaya meyilli hale getiriyor. Kış aylarını hasta olmadan geçirebilmenin ipuçlarını gazetemize anlatan Balıkesirli diyetisyen Büşra Nur Kobak, mevsim meyvelerinden kırmızı ve mor olanlarının bolca tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.

Diyetisyen Kobak, aldığımız besinlerin vücuda yaraması için bağırsakların sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekti. Sağlıksız bağırsağa sahip vücuda alınan vitaminlerin faydalı olmayacağını ifade eden Diyetisyen Büşra Nur Kobak: “Bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyorsak eğer ilk önce bağırsaklarımızın sağlıklı bir şekilde çalışıyor olduğundan emin olmamız gerekiyor” dedi.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMENİN İLK ADIMI:
SAĞLIKLI BAĞIRSAĞA SAHİP OLMAK

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin ilk yollarından birisinin sağlıklı bir bağırsağa sahip olmanın gerektiğini vurgulayan Büşra Nur Kobak: “Biz ne kadar da vitamin yersek yiyelim bunu vücuda alan aslında bağırsaklar. C, D vitaminlerini zengin de beslensek eğer bağırsaklarımız sağlıksızsa yediklerimizden yeterince yararlanamıyoruz. Çünkü giriş kapıları kapalı. Sağlıklı besinlerin hepsi dışarıda kalıyor. Kış gelirken bağırsaklarımız sağlıksızsa eğer ilk önce onları iyileştirmemiz gerekiyor. Eskiden bağışıklık denince ilk olarak meyveyi düşünüyorduk şimdi probiyotikleri düşünüyoruz. Probiyotik dediğimiz de yoğurt, kefir, turşu, sirkedir. Vücudumuza probiyotik alarak bağırsaklarımızı daha sağlıklı bir hale getirebiliriz. Daha sonrasında da besin ve takviye olarak ne alıyorsak vücudumuza onların faydasını görebiliriz” diye konuştu.

“MEVSİM MEYVELERİ TÜKETİN”

Hormonsuz, mevsim meyvelerinin tüketilmesinin bağışıklık sistemini güçlenmesinde ciddi bir faydası olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Kobak, özellikle kırmızı ve mor meyvelerin tüketilmesi gerektiğini anlatarak şöyle devam etti: “Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için de meyve sebze tüketmemiz gerekiyor. Ama tükettiğimiz meyve, sebzelerin mevsim ürünü ve hormonsuz olmasına dikkat etmeliyiz. Mevsim dışındaki meyve, sebzeyi sağlıklı diye yemek pek de anlamlı olmaz. Çünkü vücut ondan iyi yararlanamıyor. Mevsim meyvelerinde de özellikle kırmızı ve mor meyveler her zaman bağışıklığı daha iyi etkiler. Çünkü antioksidan yani vücudu temizleyici bileşenler içermiş oluyor. Bu yörede de güvem bulunuyor. Güvem yiyebilirsiniz.”

Sözlerinin devamında et ve et ürünlerinin de bolca tüketilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Kobak, ekonomik şartlar nedeniyle et alamayanlara kuru baklagilleri de tercih edebileceklerini söyledi. Ayrıca şuanda balık mevsimi olduğunu ve D vitamini üretebilmek için vücudun balığa ihtiyacı olduğunu anlatan Kobak, haftada 1 kez balık yenilmesi gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan hareketsiz kalmanın, vücuda yeterli düzeyde su almamanın da bağışıklık sistemini düşürdüğünü ifade eden Büşra Nur Kobak, kış aylarını hasta olmadan geçirebilmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine vurgu yaptı.

ÇOCUKLARINIZIN HASTALIĞI HAFİF DAHİ OLSA OKULA GÖNDERMEYİN!

Son olarak velilere de seslenen Diyetisyen Büşra Nur Kobak, çocuklarda kırgınlık dahi olsa okula gönderilmemesini ve çocuğun evde dinlenmesi gerektiğini anlatarak şöyle devam etti: “Şuanda da tam mevsim geçiş dönemindeyiz. Çocuklarımız da okullarına başladı. Havalardan kaynaklı hepimiz şuanda hasta olmaya meyilliyiz. Çocukların da hepsi bir araya geliyor şuanda. Aileler, çocukları çok hasta olmadığı süreçte okullara gönderiyorlar. Okulda da çocuklar bir arada olduğu için hasta olan çocuk, diğer çocuklara bulaştırıyor. Büyüyerek gidiyor bu durum. Ailelere buradan seslenmek istiyorum. Çocuklarınızda kırgınlık dahi varsa okula göndermeyin. Evinde dinlenmesini sağlayın.”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments