Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

 Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal faydaları nelerdir, zencefil ile birlikte adı sıkça anılan zerdeçal bitkisi, sarı rengiyle özellikle kış aylarında çaylarda kullanılırken, yemeklerde de kullanımına sıkça yer verilen şifalı bir bitkidir. Son yıllarda tüketimi oldukça popüler olan zerdeçal, çoğunlukla toz halinde baharat olarak mutfaklarda tercih edilmektedir. Zerdeçalın faydalarının dışında çok fazla tüketildiği takdirde zerdeçalın zararları da olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Zerdeçal tüketimi bu yüzden önemlidir belirli oranlarda tüketilmesinde fayda vardır.

Diğer adı Hint safranı olan zerdeçal, zencefiller familyasından bir bitkidir. Hint kökenli bu bitki çoğunlukla da anavatanı Hindistan’da kullanılır. Yemeklerde tat vermesi için kullanıldığı gibi zerdeçallı makarna, zerdeçallı pilav gibi tariflere renk vermesi için de kullanılır. Sağlığa faydaları tescilli olarak kanıtlanmış zerdeçalın söz konusu faydaları duyuldukça tüketimi de artmaktadır. Zerdeçal B vitamin açısından zengin olmasıyla beraber; lif, potasyum, demir gibi sağlık için önemli vitamin ve mineraller içeren bir besindir. Bu yüzden zerdeçal bitkisine beslenmede muhakkak yer verilmesi gerekir.

Zerdeçal Nedir, Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları, zerdeçal baharatı zaman zaman yalın haliyle tariflerde kullanılırken, aynı zamanda köri baharatı içerisindeki önemli bir bileşen olarak da yer alır ve bu şekilde yemeklerde kullanımı da yaygındır. Zerdeçalın en bilinen özelliği anti-enflamatuvar özelliğinin olmasıdır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan bu bitki Hindistan’ın alternatif tıpta ya da fitoterapide (bitkiler aracılığıyla tedavi) alanında kullanılan iyi bir yardımcıdır. Zerdeçal hem bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hem de oluşabilecek enfeksiyon hastalıklarının önüne geçmek için birebirdir. Ayrıca içerisinde bolca bulunan vitamin ve mineraller de göz ardı edilemezdir.

  • Zerdeçalın en belirgin özelliklerinden ve zerdeçalın en önemli faydalarından biri anti-inflamatuvar olmasıdır, yani vücuttaki iltihapların giderilmesinde etkili bir rol oynarken aynı zamanda vücuttaki yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Bu iltihap önleyici özelliği içerisinde bulunan kurkumin maddesinden gelir ve aynı zamanda zerdeçala sarı rengini veren öz de budur. Zerdeçal üst solunum yolları için de oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Soğuk algınlığı, grip, nezle ya da astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılması sıkça önerilir.
  • Zerdeçalın faydalarından en önemlileri arasında kanseri önlemede oldukça güçlü bir faktörü olmasından kaynaklanmaktadır. Zerdeçal kötü niyetli kanser hücreleri ve tümörü önleme özelliğine sahiptir. Kanser hastalığının tedavi sürecinde zerdeçal, kötü kanser hücrelerinin artmasını yavaşlatabilmektedir.
  • Zerdeçal 40 ve üstü yaş gruplarının şikâyetçi olduğu kötü kolesterolün de iyileştirilmesinde faydalıdır. Zerdeçalın faydalarından yararlanmak istiyorsanız haftada birkaç kez beslenmenizde zerdeçala da yer vermeniz, zerdeçalın faydalarından yararlanabilmeniz için gereklidir.
  • Zerdeçal antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri atabilen bir niteliğe sahiptir.
  • Sindirim sistemi için de oldukça faydalı olan zerdeçal bitkisi, içerisinde barındırdığı lifler ile bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayarak sindirim yollarını da düzenlemektedir. Kabızlık, şişkinlik ya da gaz sorunu yaşayanlar da zerdeçalın faydalarından yararlanabilir.
  • Depresyon ve psikolojik rahatsızlıklar için de sağlıklı olan zerdeçal bitkisi, içeriğindeki B6 vitamininin mutluluk hormonu (seratonin) salgılamasını sağlar. Dolayısıyla zerdeçal daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir bitkidir.
  • Zerdeçal hafızaya da iyi gelmektedir. Alzheimer gibi hafızayı etkileyen hastalıklara ya da unutma problemlerine iyi bir çözümdür. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre zerdeçalın en çok tüketildiği Hindistan’da Alzheimer riski oldukça düşüktür.
  • Zerdeçal tüketmek daha sıkı, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar ve cilde parlaklık verir. Zerdeçal ile maske yaparak yüzünüze uygularsanız etkili bir sonuç alabilirsiniz. Zerdeçalın içerdiği kurkumin ( curcumin ) sayesinde ciltte kırışıklık oluşumunu, ince çizgi oluşumunu ve benzeri cilt problemlerini önlemede etkilidir.

zerdecalin faydalari

Zerdeçal Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın zararları, birçok bitkide olduğu gibi zerdeçal da aşırı tüketildiğinde zararlı etkileri olabilir. Zerdeçal fazla tüketildiğinde kişide mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi belirtiler ile karşılaşılması olasıdır. Ne kadar faydaları olsa da zerdeçal, aşırı tüketimi dâhilinde ağızda kuruluk, baş ağrısı ve bununla beraber midede şişkinlik ya da yanma, hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir ya da gastrit, reflü gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde hastalığı tetikleyebilir. Ayrıca diyabetli hastaların zerdeçal tüketimine dikkat etmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde zerdeçal kan şekerinin düşmesine sebep olabilmektedir.

  • Önemli uyarı: Hamileler ve emzirme sürecinde olan anneler zerdeçal tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.
  • Zerdeçal kanser hastalarının kullandığı ilaçlar ile etkileşime geçebilir. Bu yüzden kanser hastası bireyler zerdeçal tüketmeden önce muhakkak hekimlerine danışmalıdır.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal ülkemizde genellikle yemeklerde kullanılır. Toz zerdeçal ile ya da köri baharatı ile yemekleri tatlandırma amaçlı ya da renk vermesi için tatlı tariflerinde kullanılabilmektedir. Bunun dışında zerdeçal çayı ve zerdeçal detoksu tariflerinde de sıkça rastlamak mümkündür.
Zerdeçal sadece gıda sektöründe kullanılmıyor. Aynı zamanda zerdeçalın cilde iyi gelmesi ile birlikte zerdeçal maskesi yaparak güzellik için de kullanabilmek mümkündür. Bunların dışında zerdeçal renginden dolayı gıda boyası alanında kullanılmaktadır.

Zerdeçallı Altın Çay Tarifi

Öncelikle süt istenilen oranda ısıtılır, fakat kaynama noktasında olmamasına özen göstermek gerekir çünkü içeriğindeki besin değerlerinin bu şekilde korunması sağlanmalıdır. Hafif ısıtılan ve istenilen sıcaklığa getirilen sütün içerisine karabiber, zerdeçal ve isteğe göre zencefil, tarçın, bal eklenerek bir karışım elde edilir. Sağlık açısından şekerden uzak durmakta fayda vardır o yüzden bal veya hurma özü ya da keçiboynuzu özü kullanabilirsiniz. Afiyet olsun…

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments