Sağlığımız İçin Yararlı İçecekler Nelerdir?

 Sağlığımız İçin Yararlı İçecekler Nelerdir?

En Sağlıklı 20 İçecek

 

Limonlu Su

Limon sadece güzel koku ve ekşi tattan fazlasını sunuyor. Suyunuza limon eklemek cilt problemlerine iyi gelir, saçı güzelleştirir ve insan ömrünü uzatır. Ayrıca içeriğindeki yüksek miktarda C vitamini de dikkate değerdir.

Yaban Mersini Suyu

Yaban mersini genelde tatlı süslemelerinde kullanılır ancak sağlığa iyi geldiği için pek çok alanda değerlendirilebilir. Kanserden ve kardiyovasküler hastalıklardan koruyan içeriklere sahiptir ve bunun yanında oksidatif stresi azaltır, inflamasyonları yok eder, özellikle boşaltım sisteminin bakteri enfeksiyonlarından uzak tutulmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Çay dünyada sudan sonra en çok tercih edilen içecek ancak fermente edilmemiş yeşil çay yaprakları, dünyadaki en güçlü antioksidanlardan birisine sahiptirler. Böylece serbest radikaller ile savaşa yardımcı olurlar. Yaşlanmanın etkilerinin geciktirilmesi, kanser ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesi hususunda yeşil çayın büyük önemi mevcuttur.

Karahindiba Çayı

Karahindiba çayı bulabileceğiniz en iyi detoks içeceklerinden bir tanesidir. Oldukça kolay bulunur bir bitki olan karahindiba, tükenmiş olan toprakları bile canlandırabilen bir etkiye sahiptir. Onun yaprakları ise artrit, gastrik hastalıklar, edema ve cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır ve karaciğer detoksunda da ciddi bir işlev göstermektedir.

Isırganotu Çayı

Isırganotunun yapraklarına yanlışlıkla dokunacak olursanız ne kadar kötü bir hissiyatının olduğunu fark edersiniz. Ancak onun böyle dokunması zor bir bitki olmasının yanında onlarca faydası mevcut. Bilhassa karaciğer sağlığı ve karaciğer yenilenmesi üzerinde pozitif etkileri olan ısıtganotu, dolaşım sistemine, bağışıklık sistemine, boşaltım sistemine, sinir sistemine, solunum ve sindirim yollarına, ayrıca endokrin sistemine de iy gelir. Yüksek magnezyum içeriğini de unutmamak gerekir.

Zerdeçal Çayı

Zerdeçal tüm dünyada popülerlik kazanmaya devam ediyor. İçeriğindeki curcumin maddesi sayesinde anti-inflamatuvar özellikler kazanan zerdeçal, çok iyi bir kanser karşıtıdır. Onu Alzheimer hastalığı, diş ağrıları, römatoid artrit ve yaralara karşı da kullanabilirsiniz.

Ahududu Yaprağı Çayı

Ahududu yaprağı çayı özellikle gebelikte ve doğum sırasında kanamaları engellemek için iyi bir çözümdür. Ağız yaraları, ishal, cilt problemleri, idrar yolu enfeksiyonları gibi pek çok konuda etkili olan bu çay, aynı zamanda B vitaminleri, kalsiyum ve demir bakımından da zengindir.

Karpuz Suyu

Karpus en iyi doğal antioksidanlardan birisidir. Ayrıca onun kadar su ihtiyacını karşılayan bir meyve daha yoktur. Bir porsiyonunda ciddi miktarda C ve A vitamini, ayrıca beta karoten bulunur. Prostat kanseri riskini azaltır ve iyi bir antioksidandır.

Koyu Saf Sıcak Çikolata

Sıcak çikolata popüler ve rahatlatıcı bir içecektir ve özellikle soğuk mevsimlerde işe yarar. Lakin bunun yanında doğru çikolatayı seçecek olursanız sağlığa da pek çok faydası dokunur. Siyah çikolatanın içerisinde önemli amino asitler bulunur ve bunlar serotonin hormonunu etkiledikleri için mutlu hissetme etkisi yaratırlar. Ayrıca kan basıncında, kolesterolde düşüş, artan insülin hassasiyeti de siyah çikolatanın faydaları arasında yer alıyor.

Maydanoz Suyu

Maydanoz Sıkacağı Kürü Suyu Fayfaları Limon Kürü Tarifi

Maydanoz ülkemizde kolay bulunan bir bitkidir ve onun suyunu içmenin göğüs, prostat ve cilt kanserini önlemekte büyük bir etkisi vardır. Ayrıca iyi bir antioksidandır ve anti-inflamatuvardır. Maydanozda bulunan folat, kardiyovasküler sağlık için de önemlidir. Ayrıca astım, diyabet, kolon kanseri ve pek çok hastalıktan da korur.

Çayüzümü Suyu

Çayüzümü sadece iyi bir tada sahip değildir, aynı zamanda en yüksek antioksidan oranına sahip taze meyvedir. Onunla yapılan içecekler glukoz kontrolünü iyileştirir, kolesterolü azaltır, kalp ve şeker hastalığı riskini düşürürler. Ayrıca anthocyanin adlı antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemine güç verir ve enfeksiyonlara engel olur.
Demir, C vitamini içeriği bakımından zengin olan çayüzümü, günlük yeteri kadar lif almanıza da yardımcı olur.

Vişne Suyu

Vişne suyunda bol miktarda fitokimyasallar bulunur ve bunlar melatonin yani uyku hormonu üzerinde etkilidirler. Yani uyku düzeni üzerinde olumlu etkiler yaratabilirler. Ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuvar içeriklere de sahiptir.

Pekmez

Pekmez geleneksel olarak sağlıklı olduğu bilinen bir besindir ve yüksek besin değeri ile dikkat çeker. Kalsiyum, bakır, magnezyum, manganez ve potasyum açısından zengin olan pekmez, günlük demir ihtiyacınızın %70’ini karşılayabilir. Ayrıca selenyum gibi bazı kanser karşıtı minerallere de sahiptir.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu insan sağlığı için faydalıdır ve bu nedenle en sağlıklı içecekler arasında yer alıyor. Karbonhidratlar, klorit, potasyum ve sodyum açısından zengin olan içecek, hidrasyon için de dünya çapında tercih edilmektedir.

Kefir

Kefir sağlıklı bağırsak bakterilerine destek olan probiyotik bir içecektir. Diğer probiyotik içecekler gibi sindirime yardımcı olur, patojenler ile savaşır ve enerji düzeyini arttırır. Probiyotik içeceklerin içerisinde şeker içeceğin kendindeki bakteriler sayesinde zaten sindirilmiştir ve bu nedenle sindirim sistemine yük binmesine de engel olurlar.

Bitkisel Sütler

Eğer hayvansal süt ürünlerine alerjiniz varsa, badem sütü, hindistan cevizi sütü, kinoa ve pirinç sütü gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Pek çok farklı bitkisel sütün içerisinde farklı oranlarda vitamin ve mineraller bulunur ve bu yüzden onları çeşitlendirerek tüketmek gerekir.

Aloe Vera Suyu

Aloe Vera jeli uzun yıllardır güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak artrit, kabızlık, öksürük, diyabet, baş ağrıları ve ülserler için de dahili olarak kullanılabilmektedir. İçeriğindeki aloe-emodin adlı bileşenin kanser karşıtı etkiler gösterdiği de kanıtlanmıştır. Aloe verayı suya limonla birlikte ekleyebilir, biraz organik tatlandırıcı ekleyebilir ve tüketebilirsiniz.

Hint Fesleğeni

Fesleğen çayı faydaları nelerdir? Fesleğen çayı nasıl yapılır? - Sağlık Haberleri

Hint Fesleğeni binlerce yıldır kullanılan geleneksel bir bitkidir ve ateşe, öksürüğe, artrite, bağırsak tenyalarına, ayrıca böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelir. Bir adaptojen olduğu için zihnin ve vücudun duygusal stresle baş etmesine de yardımcı olur.

Yeşil Sebze İçecekleri

Koyu yeşil yapraklı bitkilerden elde edilen içeceklerde bol miktarda A, C,E ve K vitaminleri, buna ek olarak antioksidanlar bulunur. Bol miktarda kalsiyum, lif, demir, magnezyum ve potasyum barındırmaları diğer önemli özellikleri iken, karbonhidratlar, kolesterol ve sodyum bakımından zayıf olmaları da sağlıklı bir yanlarıdır.

Bu içeceklerde özellikle K vitamini bol miktarda bulunur ve inflamasyonların azalmasına, kemiklerin osteoporozdan korunmasına yardımcı olur. Bol antioksidan içerikleri sayesinde kanserden korunma yolunda da önemli adımlar atılmasını sağlarlar.

Kombucha

Ülkemizde pek bilinmeyen bir içecek olan kombucha, sağlık için çok faydalıdır. Bağırsakları destekler, hastalıklara engel olur, zihin sağlığını iyileştirir ve ayrıca ciğerlere destek olur, bakteriler ile savaşır, şeker hastalığının etkilerini azaltır, kalp sağlığını destekler ve karaciğeri de güçlendirir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments