Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

 Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Tabiatın insanlara sunduğu çeşitli şifa ve yararın pek çoğu, yiyecekler aracılığı ile bizlerle bir araya gelmektedir. Bilhassa meyveler, tadının yanı sıra içeriğinde barındırdığı vitaminler açısından her yaş grubundan her insanın yemesi gereken besinlerin başında yerini alır. Yararlı meyveler denince akıllara düşen bir meyve de doğal antibiyotik olan yaban mersini meyvesidir. Antioksidan deposu olan bu meyve bağışıklığı güçlendirir, hafızaya iyi gelir ve kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Yaban mersini, öteki adıyla blue berry mavi ve siyah renklerden oluşur, yapısı ve biçimi üzümü andırır, ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmekte olan bir çalı meyvesi olarak açıklanabilir. Çoğu insanın beğenerek tükettiği yaban mersini hem direkt yenilebilir bir meyvedir hem de tatlı ve pastaların favori süsü olarak kendini göstermektedir. Bunun ile birlikte kurutularak da tercih edilebilir.

Yaban Mersini Yararları Nelerdir?

Özünde oldukça kuvvetli antioksidan ve hücre yenileyen özler bulunan yaban mersini, E vitamini, C vitamini içermektedir. Bunlara ek olarak; potasyum, çinko, folik asit ve demiri içeriğinde barındırır. İçerik bakımından zengin olan bu meyve virüslere karşı savaşır ve bağışıklığı güçlendirici polifenoller içermektedir. Lifli dokuya sahiptir sindirim sistemi ve metabolizmanın düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Yaban mersini meyvesinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düşük bir glisemik indekse sahiptir, bu yüzden kan şekerini düzenler.
 • Antioksidan içeriği sayesinde hafızayı güçlendirir, sinir hücrelerinin onarılmasına katkı sağlar.
 • Bolca C vitamini içermektedir, cilt için faydalıdır. Erken yaşlanmayı geciktirmeye katkı sağlar.
 • Sindirim ve bağırsak sistemini kontrol altında tutmaya katkı sağlar.
 • Bağışıklığı destekler, virüslere bakterilere, enfeksiyonlara karşı mücadele eder.
 • Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Yaban mersini meyvesi çok çeşitli biçimlerde tüketilebilir. Taze ya da kurutularak tercih edilebilir, içerik bakımından da oldukça zengin olan bu meyve kek, kurabiye ve diğer birçok tatlının içerisine ilave edilerek tüketilebilir. Yaban mersini ile lezzetli salatalarda yapılabilir. Bu renkli meyvenin reçeli ya da püre kıvamı, kızarmış ekmeğe sürülerek tadımlık tüketilebilir. Bu eşsiz lezzetli tat ile yapılabilecek zengin tarifler şu şekilde sıralanabilir;

 • Yoğurt, buğday ezmesinin üzerine ilave edilebilir.
 • Müsli bar yapımında kullanılacak malzemelerin içerisine eklenebilir.
 • Kek ile beraber yenebilir.
 • Milkshake yapılarak sunulabilir.
 • Reçel olarak hazırlanabilir.

Yaban Mersini Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pürüzsüz bir yüzey kısmına sahip olmalıdır, üst kısmında bulunan kabuğun görüntüsü gergin olmalıdır, bu en önemli özelliktir. Çok olgunlaşmış ve küflü görüntü içeren yaban mersini meyvesi tercih edilmemelidir. Temin edilen bu meyve cam kavanoz içerisinde muhafaza edilmelidir. Meyveleri tüketmeden önce bol suda yıkamak sağlıklıdır. Oldukça lezzetli olan bu meyve buzdolabı poşetinde, buzlukta uzun süre boyunca muhafaza edilebilir.
Yaban mersini meyvesi gereğinden fazla miktarda kullanılmamalıdır. Fazla tüketimi çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu meyveler kan sulandırıcı özelliğe sahiptir. Bundan dolayı kan sulandırıcı ilaç alan bireylerde kanamaya karşı yatkınlık fazla olabilir.
Kan düşürücü etkisi vardır, bundan dolayı diyabet ilacı alan bireylerinde bu meyveyi tüketirken dikkat etmesi gerekir, kan şekerinde hızlı düşüşler yaşanabilir.
Bu meyveyi içeriğinde barındıran takviye edici gıda maddelerini; çocuklar, hamile ve emziren anneler tarafından kullanılması sağlıklı olmayabilir. Ancak hamile kişiler günlük tüketmesi gereken oranı aşmaması şartı ile tüketebilirler. Bazı ilaçlar ile etkileşim içine girebilir, uzman kontrolünde kullanılabilir. Yaban mersini meyvesinin yapraklarını kullanarak çay yapılması doğal tedavi yöntemi olarak da önerilir, ancak yaprakların özü zehirli olabileceğinden dolayı uzmanlar bu tüketim şeklini pek önermemektedir.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments