Adet Sancısına İyi Gelen 5 Yiyecek

 Adet Sancısına İyi Gelen 5 Yiyecek

Adet Sancısına İyi Gelen 5 Yiyecek

Adet Sancısını Geçiren Besinler – İlaç Tek Çareniz Değil!

Kadınların her ay yaşadıkları ve başa çıkması zor olan adet döneminde huzursuzluk, halsizlik, aşırı sinir ve ağrılar görülür. Peki, adet döneminde ilaçlar yerine adet sancılarına iyi gelen yiyecekler tüketerek savaşmak mümkün mü? Günlük faaliyetlerinizi olumsuz yönde etki etmesine izin vermek istemediğiniz adet dönemini, adet sancılarına iyi gelecekler yiyecekler tüketerek rahatça geçirebilirsiniz

İlaçlara sarılmadan önce yiyeceklerine sarıl! İşte sizler için adet sancısına iyi gelen yiyecekler listesi:

1. Zencefil:

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler arasında olan zencefil barındırdığı aktif bileşik curcumin, ağrı kesici ve antienflamatuar özellik gösterir. Zencefil adet sancılarının sebebi olan prostaglandinlerin miktarınıın düşürülmesinde önemli rol alır. Adet sancılarına iyi gelen müthiş yiyecekler arasında yer alan zencefil adet dönemi öncesi düzensiz adet döngüsü ve yorgunluk problemlerinin çözümü olabilecek iyi bir seçenektir.

Adet sancısına ne iyi gelir diyorsanız zencefili çay şeklinde limon ve bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

2. Maydanoz:

Maydanoz adet sancısına iyi gelen yiyecekler içerisinden bir tanesi olarak günlük hayatta da çokça karşınıza çıkmaktadır. Maydanoz yapısında bulunan apiol ve myristicin maddesi düzensiz adet sürecini düzenlemeye yardımcı olur.

Adet sancısına ne iyi gelir diyorsanız uzman diyetisyen tavsiyesi olan maydanoz tüketin.

3.Muz:

Adet sancısına iyi gelecek yiyecekler arasında zevkle tüketeceğiniz muz zengin potasyum ve B6 vitamini ile vücudunuzdaki sıvı dengesini sağlar ve kramplara engel olur. Adet sancılanmalarına iyi gelen yiyecekler arasında olan muz aynı zamanda stresi azaltıp ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler listemizdeki muz, diğer meyvelere göre glisemik indexli bir yapıya sahip olduğundan adet dönemindeki tatlı ihtiyaçlarını karşılar ve adet sancılarından kurtaracak müthiş yiyecekler arsında yer alır. Muzu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

4. Papatya Çayı:

Yapısında bulundurduğu inflamatuar ve antispazmodik özelliği ile rahimi dinlendirir ve adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olur. Papatya bununla birlikte sinirsel gerginlikleri azaltır, şişkinlik problemini giderir ve kasları gevşetir.

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler ve içeceklerden papatya çayını adet döneminizde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

5. Rezene Çayı:

Rezene çayının şifası günlük hayatımızda birçok hastalıkla mücadelede karşımıza çıkar. Adet sancılarına iyi gelen yiyecekler ve içecekler arasında da yer alan rezene çayı adet döneminde kramp, adet sancıları ve kas ağrılarına iyi gelmektedir.

Rezene çayı adet ağrısına iyi gelen yiyeceklere örnek olarak verilebilir. Rezene çayını adet dönemlerinde bal ile karıştırarak tüketimi ile tatlı ihtiyacınızın arşılanmasını sağlayacaktır.

 

Adet döneminde kadınların vücudunda değişimler meydana geldiği için sancılar oluşur. Vücuttaki kanama ile birlikte vücutta mineral atılımı gerçekleşir ve bu da adet döneminde ağrılara neden olur. Atılan minerallerin adet sancılarına iyi gelen yiyecekler tüketimi ile vücuda da geri kazandırılarak ağrılar dindirebilir. Adet sancısını geçiren besinler adet sancısı ile mücadele eden kadınların çözüm noktasıdır. Adet dönem sancısına maruz kalan kadınlar mutlaka tükettikleri besinlere dikkat etmelidir.

Uzman diyetisyenlerden yardım alarak adet döneminde vücudunuza iyi gelecek size özel diyet listelerinden yaralanmanızda fayda var. Adet sancısına iyi gelen besinler ve beslenme önerileriyle daha doğru tercihler yapabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments