Gebelik öncesi sağlık kontrolleri, Düşük riskini azaltabiliyor!

 Gebelik öncesi sağlık kontrolleri, Düşük riskini azaltabiliyor!

Düşükler En Çok Hangi Haftada Olur?

Son yıllarda yapılan çalışmalar, gebelik öncesi tıbbi yardım alan kadınların, gebelik dönemini daha rahat geçirdiğini ve düşük riskinin azaldığını gösteriyor. Bu nedenle gebe kalmadan önce sağlık sorunlarının belirlenip tedavi edilmesi büyük önem taşıyor.
Özel BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Emine Elmas Etiz, “Düşük nedir, düşük yapan hastanın şikayetleri nelerdir, düşük önlenebilir mi?” gibi düşük konusunda merak edilen soruları yanıtladı.

Düşük nedir?
Düşük, bir bebeğin 20. gebelik haftasından önce kaybıdır. Bu kendiliğinden olabilir ya da tıbbi nedenlerle gebelik düşük ile sonlandırılabilir. Düşüğün şekline göre farklı tanımlamaları olabilir. Gebelik vücuttan tamamen atılırsa tam, gebeliğe ait parçaların bir kısmı vücutta kalırsa kısmi düşükten bahsedilir. Eğer bir gebenin gebeliği devam ediyorsa ve düşüğe ait bulguları (özellikle kanama) varsa buna da düşük tehdidi denir. Bebek canlı değil ve bu henüz düşük ile sonlanmamışsa da gecikmiş düşük olarak adlandırılır.

Düşük yapan hastanın şikayetleri nelerdir?
Düşüğün en sık bulgusu vajinal kanamadır. Bazen kanamalı veya kanamasız kramp şeklinde ağrılar olabilir. Hasta, gebeliğe ait dokuların da vajenden geldiğini görebilir. Gebeliğin erken aylarında mevcut gebelik şikayetlerinde ani bir azalmanın fark edilmesi de bazen düşük işareti olabilir.

Düşük yapan hasta nasıl tedavi edilir?
Düşük tanısı konduktan sonra tedavi fetusun canlı olup olmamasına göre değişir. Fetus canlı değilse, gebeliğin durumuna göre düşük tam olarak sonlanmışsa hasta sadece takip edilir. Ancak rahmin içinde gebeliğe ait parçalar kalırsa daha sonra oluşabilecek bir kanama veya enfeksiyonun önlenmesi için cerrahi olarak kürtaj yapılması gerekebilir. Eğer bebek canlı ise kanamanın miktarına göre tedavi planlanabilir. Düşüğün olası nedenine göre hormon takviyesi, rahim ağzına dikiş konulması (serklaj) veya farklı tedaviler hasta ile görüşülerek planlanabilir. Düşük nedeni olmasa bile gebenin istirahati ve cinsel ilişkinin kesilmesi önerilir.

Düşük önlenebilir mi?
Bazı çalışmalar gebelik öncesi tıbbi yardım alan kadınların gebeliklerinin kendileri ve bebekleri için daha iyi geçtiğini gösteriyor. Gebelik öncesi erken ve uygun bakım, düşük riskini de azaltabilir. Bu nedenle gebe kalmadan bazı sağlık sorunlarının tespit edilip tedavi edilmesi uygun olacaktır. Gebelik planlandığında röntgen çekimi, ilaçlar, alkol, aşırı kafein tüketimi, sigara ve bazı enfeksiyonlar gibi çevresel faktörlerden de kaçınılmalıdır.

Düşük yaptıktan sonra adet görme ne zaman başlar ve ne zaman gebelik tekrar planlanabilir?

Düşük gerçekleştikten sonra herhangi bir tıbbi komplikasyon oluşmazsa hasta en geç 1-1,5 ay içinde tekrar adet görür. Görülen bu adet ile birlikte yumurtlama fonksiyonları normale dönecektir. Hastanın içinde bulunduğu tıbbi durumun tespit edilmesi için muayenesi yapıldıktan sonra yeni bir gebelik planlanmalıdır

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments