Sağlıklı Zayıflamak İçin İpuçları dikkat!

 Sağlıklı Zayıflamak İçin İpuçları dikkat!

Zayıflama Yolunda Sağlığınızdan Olmayın

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde obezite sık yaşanan bir sorundur. Bu fazla kilolardan kurtulmak istediğinizde obeziteyi yenerken normal sağlığınızdan da olmamaya dikkat etmelisiniz. Zayıflamak kadar, sağlıklı zayıflayabilmekte son derece önemli bir unsurdur.

Zayıflama yolunda sağlığınızdan olmamak için herkes için hazırlanan diyet programları yerine kişiye özel programlar oluşturulmalıdır. Bunun için beslenme uzmanlarından destek alınmalı, sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir. Başkası için düzenlenen diyeti uzun süre yapmak mümkün olmayabilir. Bunun sebebi ise herkesin öğün düzeninin ve beslenme alışkanlıklarının birbirinden farklı olmasıdır.

İnternette sıklıkla konuşulan şok diyetler veya açlık diyetleri hızlı kilo vermeye ve ardından tekrar hızlı kilo almaya sebep olur. Kısa sürede verilen kilolar kişiye iki üç kat olarak geri dönebilir. Bu tür diyetler kansızlık, sindirim problemleri hatta kalbin aniden durması gibi sonuçlara yol açabilir.

Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

Sağlıklı kilo vermek için tek tip beslenmekten kaçınmak gerekir. Uygulanan şok diyetlerin metabolizmaya zarar verici etkisi vardır. Özellikle karbonhidratı kısıp protein ağırlıklı olan beslenme şekli metabolizmanın işleyişini bozar. Ayrıca protein açısından aşırı yüklü bir diyet, böbrek fonksiyonlarını etkiler. Karbonhidratların vücut için enerji kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Burada önemli olan nokta tüketim miktarıdır. Bunun için beyaz undan yapılmış ekmekler yerine tam buğday unundan yapılmış ya da tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmek daha akılcıdır. Glisemik index ile ilgili daha kapsamlı bilgi için bkz.:

 

Tek tür gıdalar tüketmek yalnızca vücuttaki suyun atılmasını sağlar. Bu durum kişileri kilo eksiltmesi olarak yanıltır. Vücutta su azlığı sebebiyle çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Bunun için haftada yarım ya da bir kilo olacak şekilde ayda 2 ile 4 kilo arasında vermek yeterli olacaktır. Bu konuda vücut kitle indeksi  (BMI) hesaplama aracımızı kullarak boyunuza göre kilonuzun ideal olup olmadığı konusunda analiz yapabilirsiniz. Hedefiniz, ideal VKİ’ne ulaşana kadar sağlık bir şekilde kilo vermek olmalıdır.

Zayıflama Yolunda Sağlıklı Diyet

Kilo verme sürecinde sağlıklı diyet programları benimsenebilir. Ancak bunlar kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Çevrenizdeki birinin uygulayıp olumlu sonuç aldığı bir diyet bir başkasında etkili olmayabilir, hatta zarar verebilir. Bu nedenle diyet programları hazırlanırken vücuda uygun ve güvenli beslenme seçenekleri tercih edilmelidir. Bunları uygulamaya başlamadan önce uzman kontrolünden geçilmelidir. Yiyeceklerin türü ve miktarı kilo verme döneminde son derece önemlidir. Bunu başarmak adına porsiyon kontrolüne önem verilmeli, kızartma gibi aşırı yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments